REALIZACJA PROJEKTU "KROK NAPRZÓD" 2011/12

"A thousand miles journey begins with a single step"
Lao-Tsu



Stawiamy kolejny " Krok naprzód"

W każdy poniedziałek i środę późnym popołudniem w szkolnej świetlicy rozlegają się odgłosy burzliwych dyskusji i głośny śmiech młodych ludzi. Pomimo wielu obowiązkowych zajęć grupa gimnazjalistów z naszej gminy co tydzień poświęca swój wolny czas na uczestnictwo w nietypowych warsztatach w ramach projektu "Krok naprzód", który od września jest ponownie organizowany w Gimnazjum w Maniowach.

Pierwsza edycja projektu "Krok naprzód" odbyła się w zeszłym roku szkolnym i okazała się dużym sukcesem. Dzięki kreatywnym metodom stosowanym podczas warsztatów "Krok naprzód" podniósł efektywność nauki wśród uczestników i pokazał im, że z uczenia się można czerpać radość. Uczestnicy nabrali pewności siebie oraz nauczyli się efektywnie komunikować i pracować zespołowo. Projekt stworzył możliwość twórczego i aktywnego rozwijania zainteresowań i umiejętności uczniów. Wyposażył ich w narzędzia potrzebne do planowania i wdrażania własnych projektów oraz nauczył określać cele na przyszłość i tworzyć plany ich realizacji. Najbardziej widocznym efektem zeszłorocznej pracy z młodzieżą jest pomysł, który zrodził się w głowach uczestników warsztatów. Sześć osób, z których pięć brało udział w "Kroku naprzód" właśnie otrzymało dofinansowanie z unijnego programu "Młodzież w działaniu", na realizację swojego własnego projektu artystycznego, który rozpoczyna się już w styczniu. Dzięki projektowi "Krok naprzód" młodzi ludzie uwierzyli więc, że mogą wywierać wpływ na otaczającą ich rzeczywistość, że zmiana przy odrobinie wysiłku i determinacji jest możliwa.
Projekt "Krok naprzód" w roku szkolnym 2010/11



Widząc jak wiele dobrego przynosi edukacja nieformalna, organizatorki projektu postanowiły i w tym roku rozpocząć drugą edycję "Krok naprzód". Tegoroczna edycja jest bogatsza i zaplanowana aż na osiem miesięcy. Za sobą młodzież ma już warsztaty takie jak: praca zespołowa, różnorodność-globalna wioska i planowanie czasu oraz zajęcia z cyklu "zaangażuj się". Przed nimi jeszcze: angielski, techniki pamięci, spostrzegawczość, robienie notatek, kreatywne myślenie, budowanie relacji, zdrowie, dbanie o środowisko naturalne, przedsiębiorczość oraz szukanie informacji. Projekt skończy się wielkim świętowaniem i "przygodową" grą w czerwcu 2012. Oprócz warsztatów, w ramach promocji wielokulturowości i ekologii, zorganizowany będzie również wyjazd uczestników do pochodzącej z Japonii, a mieszkającej w Gorcach pani Akiko oraz otwarty dzień dla rodziców, podczas którego uczestnicy zaprezentują wybrane przez siebie kraje (dzień Globalnej Wioski). Chcemy również zorganizować "Dzień ziemi", którego głównym punktem będzie sadzenie drzewek i stworzenie projektowego mini-parku. Na warsztatach panuje bezpieczna atmosfera, nikt się z nikogo nie śmieje, każdy szanuje poglądy i pomysły innych, dzięki czemu wszyscy bardzo chętnie biorą udział w dyskusjach i bez skrępowania wyrażają swoje opinie. Młodzież bardzo często zaskakuje oryginalnymi pomysłami i poziomem zaangażowania, co bardzo motywuje do pracy i dowodzi, że inicjatywy takie jak ta są bardzo potrzebne.




Realizacja drugiej edycji projektu "Krok naprzód" jest możliwa dzięki wsparciu: Gminnego Publicznego Gimnazjum w Maniowach, Fundacji Rozwoju Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Maniowach oraz Urzędu Gminy Czorsztyn z/s w Maniowach.


Obejrzyjcie prezentację Natalii!

Kolejny krok naprzód już za nami!

Druga realizacja projektu „Krok naprzód” trwała od października 2011 roku do maja roku bieżącego.
Stała grupa uczestników spotykała się dwa razy w tygodniu, by podczas dwugodzinnych zajęć uczyć się, dyskutować, działać na rzecz innych i świetnie się bawić. Warsztaty prowadzone były przez Natalię Niemiec i Magdalenę Krzysik i obejmowały między innymi: naukę pracy w zespole, planowania czasu, planowania krótko i długo terminowego, technik pamięci, robienia notatek oraz budowania zdrowych relacji. Uczestnicy poznawali również znaczenie różnorodności we współczesnym świecie, problem nieprzestrzegania praw człowieka i nierówności w dostępie do dóbr materialnych. Uczyli się o znaczeniu dbania o środowisko naturalne i własne zdrowie. Raz w miesiącu odbywały się zajęcia z angielskim, pokazujące, jak przyjemnie i wesoło uczyć się efektywnie obcego języka. Oprócz zwykłych zajęć warsztatowych uczestnicy projektu spotykali się też, by wspólnie zrobić coś dla innych. W grudniu wykonali ozdoby choinkowe na aukcję wspierającą program „Pola nadziei”, a w kwietniu po zajęciach edukacyjnych o ekologii stworzyli kolorowe, pomysłowe kosze na segregowane odpady, które stanęły na korytarzu gimnazjum.
Projekt podniósł efektywność motywacji wśród uczestników i pokazał im, że z uczenia się można czerpać radość. Stworzył możliwość twórczego i aktywnego rozwijania zainteresowań i umiejętności uczniów. Wyposażył ich w narzędzia potrzebne do planowania i wdrażania własnych projektów oraz nauczył określać cele na przyszłość i tworzyć plany ich realizacji.
Poznawanie nowych umiejętności trwało do ostatnich chwil trwania „Kroku naprzód”. Uczestnicy spędzili ostatnie zajęcia na nauce gry w amerykański baseball po ANGIELSKU. Rękawice, kije i, co najważniejsze, Denise Johnson, instruktorka ze Stanów, tak się wszystkim spodobały, że być może staną się pretekstem do kontunuowania poza-projektowych spotkań.


Obejrzyjcie podsumowującą prezentację Natalii!

Tekst: Magdalena Krzysik

Prezentacja i zdjęcia: Natalia Niemiec